Menu

توسعه پرستاری جامعه‌نگر

عضو هئیت مدیره انجمن ملی پرستاران جامعه نگر گفت: ‌یکی از کارهایی که مردم با آن راحت هستند هوم کر است که فرد در خانه نشسته و در کنار خانواده که امن و بهداشتی است خدمات درمانی خود را دریافت می‌کند اما از سوی دیگر یک سری افراد هم هستند که بدون مجوز به خانه های مردم می‌روند که دردسر ساز هستند؛ این افراد غیرمتخصص گاهاً چندین برابر مراکز هوم کر هم درآمد دارند.

پرستار در خانه

عبدالحسین شفیعی در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان نظام پرستاری با اشاره به مشکلات خدمات پرستاری در منزل، بیان کرد:‌ مشکلات هوم کر را می‌توانیم به دو دسته تقسیم کنیم؛ یکی مشکلات درون سازمانی است و یکی دیگر هم مشکلات برون سازمانی؛ مشکلات درون سازمانی شامل صدور پروانه‌ها، اداره نظارت و دیدگاه دانشگاه های علوم پزشکی به این مسئله است که من معتقدم که این مسئله از سوی وزارت بهداشت و سلامت باید حل بشود. در این مدتی نه تنها این مشکلات حل نشده بلکه هر روز هم مقوله‌ای جدید به این مشکلات اضافه میشود که دست و پا گیر است.

وی افزود:‌ با این تشریفات و موانعی که پیش پای مراکز هوم کر دار گذاشته می‌شود؛ بعید به نظر می‌سد که کسی بتواند مجوزی هم بگیرد.

وی ادامه داد:‌ یک موضوع هم مشکل پزشک سالاری است که به پرستار از بالا به پایین نگاه می‌کنند و پرستار را عامل یک درآمدزایی برای پزشکان می‌دانند و تمایلی ندارند که یک پرستار به عنوان یک شهروند بتواند صاحب شغل مستقلی باشد.

شفیعی تصریح کرد:‌ علاوه بر برورکراسی موجود در صدور پروانه‌ها، برخی از مشکلات و موانع دیگر پیش پای پرستارانی گذاشته شده که قصد دارند موسسه پرستاری تأسیس کنند و بدنبال مجوز پرستاری هستند. الان هزینه اجاره ماهانه یک ساختمان کوچک بسیار بالاست  اما پس از اجاره کردن این مرکز و پرداخت پول آن، وقتی پرستاران مراحل صدور مجوز را طی می‌کنند؛ به آنها ایراد گرفته می‌شود که مرکز اجاره شده استانداردهای لازم را ندارد.

وی با بیان این‌که جامعه تشنه کارهایی است که راحتی در آن باشد؛ خاطرنشان کرد:‌یکی از کارهایی که مردم با آن راحت هستند هوم کر است که فرد در خانه نشسته و در کنار خانواده که امن و بهداشتی است خدمات درمانی خود را دریافت می‌کند اما از سوی دیگر یک سری افراد هم هستند که بدون مجوز به خانه های مردم می‌روند که دردسر ساز هستند؛ این افراد غیرمتخصص گاهاً چندین برابر مراکز هوم کر هم درآمد دارند.

عضو هئیت مدیره انجمن ملی پرستاران جامعه نگربا اشاره به اینکه قرار گرفتن خدمات مراکز هوم کر تحت پوشش بیمه‌ها اقدام بسیار خوبی خواهد بود؛ گفت:‌ مراکز هوم کر ایده خوبی برای ارائه خدمات درمانی و نیاز روز جامعه است ولی در صورتی که با آن همکاری و همدردی شود به نتیجه مطلوب خواهد رسید.

وی در پایان با طرح درخواستی از اداره پسماند تصریح کرد:‌ وقتی پرستار به بالین یک بیمار میرود و بیمار سرم دارد باید پسماند سرم را معدم کند که بهترین راه این است که به اداره پسماند آن را تحویل دهد که برای این کار باید یک مبلغی به شهرداری بدهد! ما از اداره پسماند درخواست همکاری داریم زیرا باید تفاوتی میان افراد باوجدان که زباله‌های پزشکی را به روش استاندارد امحا می‌کنند؛ با سایر افراد که آن را در زباله خانگی دفع می‌کنند وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *